header image

ΒΟΛΕΪ γυναικών

Μία ομάδα αποτελείται αποκλειστικά από δύο αθλητές-αθλήτριες. Μόνο οι δύο αθλητές-αθλήτριες που γράφονται στο φύλλο αγώνα μπορούν να συμμετάσχουν στον αγώνα. Ο αρχηγός της ομάδας πρέπει να σημειώνεται στο φύλλο αγώνα. Οι αθλητές-αθλήτριες μπορούν να φορούν καπέλο. Οι αθλητές πρέπει ν’ αποδέχονται τις αποφάσεις των διαιτητών, με σεβασμό, χωρίς να τους αμφισβητούν. Σε περίπτωση αμφιβολίας μπορούν να ζητηθούν εξηγήσεις. Οι αθλητές πρέπει να συμπεριφέρονται με σεβασμό και ευγενικά στο πνεύμα του ΤΙΜΙΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ, όχι μόνο προς τους διαιτητές, αλλά και προς το προσωπικό του γηπέδου, τον συναθλητή-συναθλήτρια τους, τους αντιπάλους και τους θεατές. Ο αγώνας κερδίζεται από την ομάδα που κερδίζει δύο σετ. Σε περίπτωση ισοπαλίας με 1-1 σετ, το αποφασιστικό σετ είναι το 3ο σετ το οποίο παίζεται στους 15 πόντους, με διαφορά τουλάχιστον 2 πόντων. Εάν μία ομάδα αρνηθεί να παίξει ενώ έχει κληθεί να το κάνει, δηλώνεται απούσα και χάνει τον αγώνα με σκορ 0-2 και 0-21, 0-21 για κάθε σετ. Το Τάιμ άουτ είναι μια κανονική διακοπή του αγώνα και διαρκεί 30 δευτερόλεπτα. Οι ομάδες αλλάζουν γήπεδο κάθε 7 πόντους (1 ο και 2ο Σετ) και 5 πόντους (3 ο σετ).